TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

 

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych značiek.

MCDONALD’S

logomc

Návrhár prvej reštaurácie s rýchlym občerstvením-  McDonald, prišiel s jedným nápadom. Rozhodol sa budovu vyzdobiť dvoma veľkými zlatými oblúkmi. Tieto architektonické prvky sa rýchlo stali symbolom rýchleho občerstvenia. Neskôr sa spoločnosť rozhodla od tohto odstúpiť. Psychológ Louis Cheskin však presvedčil manažment, aby ostali svojmu logu verní. Tvrdil, že tento prevrátený symbol, predstavuje vlastne obrátené ženské prsia. To ľudom pripomína ich bezstarostné detstvo.

CHANEL

logochanel

Príbeh tvorby tohto loga je veľmi osobný a romantický. Coco Chanel logo kreslila pri pobyte na Château Crémat v Nice. Podľa jednej populárnej legendy bol svetoznámy symbol inšpirovaný oblúkmi hradu. Mnohí poukazujú ja kúzlo písmen, pretože “CC” predstavuje prvé písmená v mene hradu ale aj iniciály Coco.

GOOGLE

logogoogle

Tvorcovia loga Google použili tri hlavné farby: červenú, žltú a modrú. Môžeme si všimnúť, že ich usporiadanie v rámci loga podlieha špecifickému algoritmu. Zelené písmeno však celú logiku farebnosti loga rozbije. Týmto nečakaným ťahom nám dizajnéri zrejme naznačujú, že Google je o rozbití stereotypov a nefunguje podľa bežných pravidiel.

GILLETTE

logogillette

Na prvý pohľad sa zdá, že toto logo sa netýka iba značky Gillette. Ale ak sa pozrieš pozorne, môžeš vidieť, že okraje písmen G a I napodobňujú tvar známych nožov holiacich strojčekov.

MITSUBISHI

logomitsubishi

Základom tohto loga je erb rodiny Iwasaki, zakladateľov spoločnosti Mitsubishi. V erbe sa nachádzajú tri diamanty. Diamanty predstavujú spoľahlivosť, integritu a úspech. Červená farba predstavuje dôveru. Japonci jednoducho veria v to, že táto farba pomáha prilákať viac zákazníkov.

 

 

GOODWILL

logogoodwill

 

Goodwill je svetovo preslávená nezisková organizácia, ktorá zbiera jedlo, oblečenie a ostatné náležitosti, ktoré pomáhajú ľudom v núdzi. Zamestnanci organizácie veria, že robenie dobrých skutkov by sa nemalo považovať za niečo neobvyklé. Malo by byť súčasťou nášho každodenného života. To je dôvod, prečo je ich logo zostavené z písmena G, ktoré sa z diaľky podobá šťastnej tvári.

FEDEX

logofedex

Väčšina ľudí si ihneď nevšimne šípku, ktorú tvorí prázdny priestor medzi písmenami E a X. Ale ako náhle si ju všimnú, vidia ju vždy a všade, keď sa pozrú na logo. A presne o to sa návrhári snažili. Šípka pôsobí na podvedomie zákazníkov a zároveň symbolizuje rýchlosť a dôveryhodnosť kuriérskej služby.

NIKE

logonike

Študentka Carolyn Davidson dostala za návrh tohto loga v roku 1975 iba 35 dolárov. Ako už niektorí predpokladajú, svetoznámy symbol predstavuje krídla gréckej bohyne Nike. Tá inšpirovala bojovníkov k víťazstvu.

PEPSI

logopepsi

Logo vzniklo pri príležitosti mexického dňa všetkých svätých (Day of the Dead). Pepsi uvoľnila sériu fľašiek s obráteným logom. Väčšina zákazníkov si myslela, že sa jedná o jednoduchú chybu vo výrobe. Niektorí všímaví zákazníci si však všimli, že obrátený nadpis Pepsi, vyzerá ako “isded”. To sa veľmi podobá na “is dead” (je mŕtvy).

LE TOUR DE FRANCE

logotourdefrance

Koľkokrát si videl logo slávnych cyklistických pretekov? Ale ani raz si si nevšimol jeho skrytý význam. V logu sa totižto nachádza cyklista. Pozri sa lepšie – písmeno R tvorí telo cyklistu a slnko sa stáva kolesom bicykla!

Zdroj: topdesat.sk